Çığ inen yollarda zorlu karla mücadele!

Hakkari’nin yüksekova ilçesinde bağlı iran sınırında bulunan onbaşılar köyü ve bağlı 8 mezranın kardan kapalı yolunun açılması için zorlu karla mücadele.

Çığ inen yollarda zorlu karla mücadele!
Çığ inen yollarda zorlu karla mücadele!

İlçenin İran sınırındaki Onbaşılar köyünün kardan ve yer yer inen çığdan kapalı olan yolunun açılması için çalışmalar aralıksız sürüyor. İl Özel İdaresi Yüksekova Şantiye Şefliğine bağlı karla mücadele ekipleri büyük uğraşlar sonucu söz konusu köy yolunun yarısından fazlasını temizledi. Ekipler, yolun birçok noktasından inen ve kalınlığı yaklaşık 4 metreyi bulan kar yığını nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yolun tamamının açılması için gece gündüz çalıştırılan iş makineleri, karın çok olmasından dolayı adeta kardan kayboldu. Çalışmaları yerinde takip eden Hakkari İl Genel Meclis üyesi Samet Tekin, görünen köyün kılavuz istemediğini belirterek, kar kalınlığının çokluğuna dikkat çekti. Yollara çok sayıda çığ düştüğünü belirten Tekin, “Ekipler kaç günden beridir çalışıyor, fakat çığlar nedeniyle yollar tam açılamadı. Ulaşımı sağlamamız gereke köyler var. Söz konusu köylerde hastalar da oluyor. Aracın yüksekliği 4 metre kadardır. Bu aracın boyunu da aşan kar var. Bazı yerlerde kar kalınlığı 5 metreye kadar çıkıyor. Bu karla mücadele etmek zorlu bir iş. Bizim tüm ekiplerimiz seferber olmuş durumda. İmkânlarımızı zorlayarak çalışıyoruz. Halkımızın sıkıntılarını da anlıyoruz. Ekipler gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Basın yoluyla halka hangi şartlarda çalıştığımızı sunuyorsunuz, bunun için siz basın mensuplarına da teşekkür ediyoruz. Çalışmalarımız aralıksız devam edecektir” dedi. Porno İzle

Onbaşılar köyü sakinlerinden M. Salih Aslan ise çalışmaların yapıldığı köyde oturduğunu ve köylerinin sınırın sıfır noktasında olduğunu söyledi. Çığ nedeniyle yolun kapalı olduğunu dile getiren Aslan, “Ekipler çığların indiği yerde çalışma yapıyor. Yolda daha büyük çığlar var. Şu an çalışmanın yapıldığı çığ en küçüğüdür, 4 metre kadar. İleride boyu 6-7 metreye kadar ulaşan çığlar var. Bu nedenle çalışmalar zorlaşıyor” diye konuştu.

SAYİM HARMANCI
 

çığ inen yol hakkari kar yağışı yüksekova haber haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KİT Daire Başkanı görevden alınsa bile 2 yıl bedava maaş alacak güce sahip mi?
KİT Daire Başkanı görevden alınsa bile 2 yıl bedava maaş alacak güce sahip mi?
Kariyer sınavını geçen Diyanet personeli ne kadar maaş alıyor?
Kariyer sınavını geçen Diyanet personeli ne kadar maaş alıyor?